Autor: .cCuMiNn. | 15.3.2007 |
Řekne-li se jméno Vlastimil Klíma, jistě si každý z vás vybaví jeho nositele, předního českého kryptologa, který je znám jak u nás, tak i v zahraničí díky své jedinečné práci, kterou v oblasti kryptologie odvádí. Je autorem skoro dvou stovek odborných článků a mnoha přednášek. Podílí se na vývoji špičkových šifrovacích technologií a mezi jeho práce lze počítat projekty pro NBU, první český šifrovací chip, první on-line šifrování ve Windows a několik šifrovacích algoritmů. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal především algoritmem nejrychlejšího nalezení kolizí u hashovací funkce MD5 z loňského roku.
V posledních dnech se však nejvíce mluví o speciální blokové šifře DN a hashovací funkci HDN, které jsou díky zcela novému pojetí mezníkem v oblasti kryptologie. Vlastimil Klíma strávil nad projektem dlouhé dva roky, jejichž výsledkem je popis slabin současných šifrovacích algoritmů a nový, mnohem bezpečnější koncept, který je tak převratný, že jej NBÚ uvolnil ke zveřejnění a oponentuře.
Výsledek své práce publikoval Vlastimil Klíma na svém webu a v e-zinu Crypto-world, který je registrovaným odběratelům dostupný ke stažení na stránce http://crypto-world.info. Volně dostupný bude ovšem až za tři týdny a tak redakce e-zinu Crypto-world souhlasila s uveřejněním tohoto článku na našem portále. Vy se tak můžete začíst do těchto nadčasových informací, které se s největší pravděpodobností zapíší tučným písmem do dějin kryptologie.
Práce Vlastimila Klímy včetně úvodu Tomáše Rosy o speciální blokové šifře DN a hashovací funkci HDN ke stažení: Rodina speciálních blokových šifer DN a hašovacích funkcí nové generace HDN typu SNMAC
Až do konce března máte navíc možnost položit Vlastimilu Klímovi svůj doplňující dotaz prostřednictvím níže umístěného formuláře. Abych trochu uklidnil ty z vás, kteří by měli před tímto velikánem ostych, neodpustím si citaci pana Klímy, který mi ve svém e-mailu napsal tato slova:
„Otázky od čtenářů, všechny, dokonce i ty zcela zdánlivě nejhloupější otázky (mají blíže ke genialitě nebo něčemu převratnému než ty průměrně chytré), jsou pro mě zpestřením, důvodem k zamyšlení a motivací.“
(Tato možnost již koncem března skončila. Odpovědi na své dotazy naleznete v tomto článku.)